به گزارش صالحین:

روستای چمه یادگاری از شهر تاریخی دینور
پایگاه خبری صالحین:در کنار نعمات خدادادی در بخش دینور وجود کوه پر برکت “حجر” در جنوب روستای چمه که پوشیده از انواع درختان میوه جنگلی و گیاهان دارویی و پوشش خوب گیاهی است، ارزش اقتصادی و دینی این روستا را دو چندان کرده است.

به گزارش صالحین، روستای چمه که بر خاکهای شهر بزرگ و باستانی دینور بنا شده است یکی از روستاهای موفق در زمینه های کشاورزی، دامپروری و تربیت نیروی انسانی ظرف چند دهه است.

زمین های کشاورزی این روستا با توجه به بافت مرغوب خاک و آب و هوای متناسب هر سال 2 و 3 بار کشت و برداشت می شود و از حیث بهره دهی نسبت به سایر مناطق استان قابل توجه است.

وفور آب رودخانه دینور، در این روستا نعمت بزرگی را برای کشاورزان فراهم کرده است تا با استفاده مناسب از آن، راندمان تولیدات کشاورزی خود را بالا ببرند.

در کنار این همه نعمات خدادادی وجود کوه پر برکت “حجر” در جنوب این روستا که پوشیده از انواع درختان میوه جنگلی و گیاهان دارویی و پوشش خوب گیاهی است، ارزش اقتصادی و دینی این روستا را دو چندان کرده است.

گیاهان دارویی و شفابخشی چون ریواس، انجیرکوهی، زالزالک، برزا، رازیانه، ازبوه، گل پونه، گل خاوربون، انجیر کوهی، قارچ و بادام کوهی که در کوه حجر این منطقه به فراوانی یافت می شود، روستانشینان این روستا و روستاهای همجوار را از حیث گیاهان غذایی و دارویی بی نیاز ساخته است و بازهم به یمن پوشش گیاهی کوه حجر نیز تولیدات غلایی در این روستا دامپروری نیز از رونق خاصی برخوردار است.

دامپروران با استفاده از مراتع وسیع کوه و تپه های کوه حجر ماه های طولانی از سال از هزینه دادن علوفه بی نیاز و دامهای خود را در مراتع می چرانند که نه تنها از حیث اقتصادی بلکه از لحاظ پرورش مناسب دام به خاطر تغذیه از گیاهان سرشار از ویتامین و پروتئین و دارای عطرهای خوشبو طبیعی حرف نخست را در پرورش دام و تولیدات لبنی می زند.

مجید اکبری در گفتگو با امروله عنوان کرد : روستای چمه بخش دینور تا مرکز بخش یعنی شهر میان راهان 5 کیلومتر فاصله دارد و فاصله این روستا تا قله معروف بیستون 25 کیلومتر است.

وی ادامه داد : در دوران صفویه که “شیخ علی خان زنگنه” حاکم کرمانشاه بوده، منطقه دینور یکی از مناطق پر رونق استان بوده و از حیث تاریخی دارای سوابق تاریخی درخشانی است.

اکبری خاطر نشان کرد :شهید سرلشگر “جانعلی کرمی” قائم مقام قرارگاه نجف اشرف، قائم مقام لشکر 4 بعثت و فرمانده برون مرزی قرارگاه رمضان و شهیدان مجید و قنبرعلی زارعی از این منطقه به درجه رفیع شهادت نائل شده اند.

ریس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان صحنه در پایان گفت :سراب “سالی” در دامن کوه حجر که در حدود یک کیلومتری روستا چمه واقع است یکی از سراب های زیبا و پر جاذبه این بخش است.